Piast Gliwice mistrzem Polski

Niemożliwe stało się faktem. Zespół Piasta Gliwice został piłkarskim mistrzem Polski w sezonie 2018/19. Po zakończeniu rundy zasadniczej jego mistrzostwo wydawało się mało prawdopodobne. Chyba żaden z ekspertów piłkarskich nawet nie pomyślał wówczas, że drużyna z Gliwic sięgnie po tytuł mistrzowski.

Jak Piast został mistrzem Polski

Zdobycie tytułu mistrzowskiego przez Piasta Gliwice należy uznać za jedną z największych niespodzianek w ostatnich latach. Po ostatnim spotkaniu z Lechem Poznań wygranym 1-0, nawet piłkarze gliwickiego zespołu nie mogli uwierzyć, że zostali mistrzami Polski. Trzeba jednak przyznać, że ten tytuł nie był przypadkowy tylko w zupełności zasłużony. W siedmiu meczach rundy finałowej Piast nie przegrał ani razu, choć czasami batalie były bardzo ciężkie.

Po 30 kolejkach rundy zasadniczej zespół z Gliwic zajmował trzecie miejsce w tabeli, tracąc do liderującej Lechii Gdańsk i drugiej Legii Warszawa 7 punktów. Wszyscy eksperci piłkarscy myśleli wówczas, że walka o tytuł mistrzowski rozegra się między Legią a Lechią. Jednak piłka nożna jak zwykle okazała się nieprzewidywalną dyscypliną. Podobnie jak w lidze mistrzów sytuacja diametralnie się zmieniła.

Legia tym razem zawiodła

Legia Warszawa nie zdołała zdobyć mistrzostwa Polski. W przypadku klubu z takim budżetem i możliwościami należy to uznać za ogromną porażkę. Wicemistrzostwo nic właściwie nie daje warszawskiej drużynie, której celem już od lat są regularne występy w Lidze Mistrzów. Jednak z taką grą i zaangażowaniem piłkarze Legii nie mogą nawet marzyć, żeby się tam dostać. Po przegraniu mistrzostwa, dużo mówi się o znaczącym przewietrzeniu szatni. Nie wiadomo również, czy budżet Legii wytrzyma taką porażkę. Jeśli stołeczny zespół nie zakwalifikuje się do fazy grupowej Ligi Europejskiej, może popaść w poważne kłopoty finansowe.

Wszyscy eksperci piłkarscy i kibice myśleli, że tak jak w ostatnich latach wszystko skończy się tradycyjnie. Mistrzem Polski zostanie Legia, pomimo słabej gry i złej atmosfery w szatni. Nic bardziej mylnego. Z taką grą nie można wygrać nawet w naszej słabej lidze. Po zasłużonym zwycięstwie Piasta na Łazienkowskiej, widmo straty mistrzowskiego tytułu zajrzało piłkarzom Legii w oczy. To po tym meczu wielu ekspertów zaczęło trochę rozmyślać o mistrzostwie Piasta Gliwice, ale mówili o tym w bardzo nieśmiało.

A jednak się stało

Jeszcze przed ostatnią 37 kolejką Lotto Ekstraklasy nie mówiło się głośno o mistrzostwie piasta. Nawet Legia, zamiast skupić się na swoim meczu z Zagłębiem Lubin, zaczęła myśleć, czy Lech Poznań, niegrający już o nic podejdzie do meczu w Gliwicach poważnie. Lech minimalnie przegrał, a Legia tylko szczęśliwie zremisowała. Stało się faktem mistrzostwo Polski Piasta Gliwice.

Gliwicki zespół zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów. Jednak już w pierwszej rundzie eliminacyjnej może trafić na bardzo mocne zespoły. Nie wiadomo, czy skład nie rozjedzie się po świecie, bo trudno będzie zatrzymać najlepszych piłkarzy. Jeśli tak się stanie, to po raz kolejny musimy się przygotować na kompromitację w pucharach.